בחיל האוויר מתגברים האבטחה על הבסיסים
יום ראשון, כ"ז בניסן התשע"א, 1 במאי 2011, 07:58
חיילי חיל האוויר נ"מ הגנה אווירית
''בשנים האחרונות, אנו עדים לעלייה ברמת התעוזה של המסתננים ובהיקף פעילותם''. סא''ל מלכה. צילום: יח"צ חיל האוויר
גרש
גרש
בעקבות העלייה ברמת האיומים על בסיסי חיל האוויר, הוחלט להכשיר פלגות לוחמים מיוחדות, נוסף על יחידות ההגנה הקרקעית, אשר יאבטחו את הבסיסים ואף יצאו למשימות מבצעיות מרוחקות – כדי להגן עליהם


מיכל ויסברוד, אתר חיל האוויר

בתום 35 שבועות סיים מחזור ראשון של "מגיני הנגב" את מסלול ההכשרה של פלגות הלוחמים המיוחדות בחיל האוויר – שתפקידן המרכזי הינו אבטחת בסיסי חיל האוויר השונים. הסיבה: עלייה משמעותית ברמת האיומים על הבסיסים.

"בשנים האחרונות, אנו עדים לעלייה ברמת התעוזה של המסתננים ובהיקף פעילותם", מספר סא"ל איתן מלכה, ראש ענף הגנה קרקעית בחיל-האוויר. "כבר לא מדובר באירועים אקראיים ובודדים, אלא בתנועה מסודרת ומאורגנת היטב. האויב מבין את חשיבות הבסיסים מבחינת אמצעי הלחימה והאמצעים הנמצאים בהם וגם אנו מבינים זאת. לכן דרוש כוח מגן מקצועי ומיומן יותר שיתמודד עם האיום הזה".

מסלול ההכשרה של פלגות "מגיני הנגב", שנערך בבית-הספר לחי"ר של חיל-האוויר, כלל אימוני ירי, לוחמה זעירה ואפילו שיעורים בסיסיים בערבית, כדי לתקשר עם האוכלוסייה הסמוכה לבסיסים ואף לתשאל חשודים במקרה הצורך.

הבסיס הראשון לקלוט אותם עם תום ההכשרה היה נבטים ובהמשך צפויים הלוחמים להגיע גם לחצרים ורמון. "בשלב זה הפרויקט מכוון לבסיסי הדרום, בשל קרבתם למסלולי ההברחה", מסביר סא"ל מלכה. "הברחות נשק והסתננויות נעשות דרך ציר ה-ח' מעזה, דרך סיני ולתוך ישראל. בסיסי חיל-האוויר משמשים נקודות ציון בולטות במסלול זה".

בנוסף לפעילות בדרום, יצאו הפלגות לתעסוקה מבצעית בגדה המערבית. "זה הוא חלק משמעותי מהשירות שלהם", מוסיף סא"ל מלכה. "הם גם יתרמו למאמץ הצה"לי וגם יזכו בנסיון מבצעי חשוב ובהיכרות עם עולם המשימות הזה. זה הוא מהלך חשוב, שישפר את מערך ההגנה הקרקעית בחיל. אנו מקווים שלא נצטרף להוכיח את חיוניותו".