הסתיימה אליפות צה"ל בכושר קרבי, לראשונה במתכונת פתע
יום חמישי, י"ח בכסלו התשע"א, 25 בנובמבר 2010, 16:00
אליפות צה"ל לכושר קרבי 2010
''המבחן האמיתי של כולנו זה לשמר את התוצאות הללו גם בלי אליפות צה''ל''. הרמטכ''ל אשכנזי ואל''מ מויאל בטקס הסיום. צילום: דובר צה"ל
האליפות הוכרזה במפתיע לפני כחודש על ידי הרמטכ"ל כדי לבחון את רמת הכושר הקרבי של לוחמי צה"ל. הרמטכ"ל: "בצה"ל יש מהפכה בארבע השנים האחרונות בנושא הכושר הקרבי, כחלק מרצון חיילים לנצח ומהדבקות במשימה"

נדב דויטשר

אליפות צה"ל בכושר קרבי שהחלה בשבוע שעבר, הגיעה אתמול (רביעי), לסיומה בטקס בו העניק ראש המטה הכללי, רב אלוף גבי אשכנזי, גביעים למנצחים באליפות. הטקס נערך במעמד הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, מפקד זרוע היבשה, אלוף שלמה (סמי) תורג'מן, קצין חיל-רגלים וצנחנים ראשי, תת-אלוף מיקי אדלשטיין וראש מחלקת כושר קרבי בצה"ל, אלוף-משנה ד"ר אבי מויאל.

אליפות צה"ל בכושר קרבי הינה אליפות אשר הוכרזה במפתיע על-ידי הרמטכ"ל לפני כארבעה שבועות ונועדה לבחון את רמת הכושר הקרבי של לוחמי צה"ל. באליפות לקחו חלקו למעלה מ-2,100 חיילים מכ-60 יחידות שונות בצה"ל, שהתחרו בין השאר בבוחן ניווט, ירי לאחר מאמץ, בוחן ימי, ריצת מפקדים, ועוד.

לאחר שבוע עמוס של תחרויות, בהתמודדות שבין קבוצת חטיבות חיל-הרגלים זכתה נבחרת חטיבת הצנחנים במקום הראשון, כשבקבוצת בסיסי ההדרכה ובסיסי האימונים החטיבתיים זכתה נבחרת בסיס ההדרכה של חיל-הים.  מבין הגדודים העצמאיים הובילו וזכו פלוגות הסיור של עוצבת "עקבות הברזל" ובקבוצת המערך המתנייע והכללי (הכולל את חיל-השריון, האיסוף הקרבי, התותחנים, פיקוד העורף, המשטרה הצבאית, אב"כ, הנ"מ, שייטת ספינות הטילים ושייטת הצוללות) זכו נבחרות שייטת ספינות הטילים ושייטת הצוללות.

"זו צריכה להיות השגרה של כל יחידה לוחמת"

"במלחמת לבנון השנייה קיבלנו תזכורת לכמה דרוש הכושר הגופני. שדה הקרב כיום הוא יותר מורכב ויותר מסובך, מי שלא יהיה בכושר גופני ברמה הגבוהה ביותר, יהיה לו קשה לבצע את המשימה", אמר הרמטכ"ל אשכנזי באירוע. לדברי רא"ל אשכנזי "בצה"ל יש מהפכה בארבע השנים האחרונות, כחלק מרצון חיילים לנצח ומהדבקות במשימה".

הרמטכ"ל הוסיף כי "שמחתי לראות את התוצאות של היחידות השונות. אני באמת חושב שהמבחן האמיתי של כולנו זה לשמר את התוצאות הללו גם בלי אליפות צה"ל", ציין הרמטכ"ל וסיכם: "המציאות היא כזו שאירוע קטן יכול לגלגל אותנו לתוך מלחמה, ואם תפרוץ מלחמה נהיה חייבים לנצח אותה מהר. ולכן, חשוב שיהיה לנו חוסן גופני ומנטאלי, ואת זה אפשר לעשות רק במידה ומתאמנים כל השנה, זו צריכה להיות השגרה של כל יחידה לוחמת".

פעם ראשונה שהרמטכ"ל מפתיע ומודיע על אליפות פתע

ראש מחלקת כושר קרבי, אל"מ ד"ר אבי מויאל, אמר לאתר צה"ל בסיומה של האליפות כי היא "הביאה לידי ביטוי את היכולות והכשירות הקרבית של לוחמי צה"ל. זו פעם ראשונה שהרמטכ"ל מפתיע ומודיע על אליפות פתע בכושר קרבי לכלל היחידות הלוחמות בצה"ל". לדבריו "במהלך התחרות, ניתן היה לראות השתתפות של מפקידים בכירים בצה"ל שהגיעו לקחת חלק באליפות ביחד עם הלוחמים, מה שיצר לכידות ורוח לחימה".

בסיכומו של דבר מציין רמ"ח כושר קרבי כי הוא "מרוצה מאוד ממרבית התוצאות. ניתן בבירור לראות את השיפור שחל בכושר הקרבי ביחידות צה"ל בשנים האחרונות".

האחראי על האליפות, מפקד בה"ד 8, סא"ל יריב ניב הוסיף: "באליפות הייתה קפיצת מדרגה בנוכחות של החיילים והמפקדים, בהחלט הרשים לראות את מפקדי היחידות מובילים את החיילים שלהם. הכושר הקרבי של החיילים כיום גבוה מאוד. וככלל, התוצאות באליפות היו איכותיות".

בסיכום וראייה לעתיד מדגיש סא"ל ניב כי "האליפות מאוד חשובה, וקיבלנו הוכחה לכך בשבוע החולף. מעתה כל שנה נקיים אליפות כזו במתכונת פתע למערך הלוחם".