כאן חוקרים בכיף
יום שלישי, ט"ז בכסלו התשע"א, 23 בנובמבר 2010, 12:28
סיום קורס חבצלות
עד לשיבוצם של חניכי המחזור הנוכחי, הכשירה תכנית ''חבצלות'' 41 קצינים שהשתלבו בגופי המחקר השונים בצבא. צילום: איריס ליינר, דובר צה"ל
גרש
גרש
סיום קורס חבצלות: חשיפת דרגות
''תפקידנו הוא לתת את המודיעין הנדרש לצה''ל ולמערכת הביטחון במערכה מאוד מורכבת, בין התכוננות ליום פקודה, לבין נדבך רחב מאוד של פעולות, שחלק לא קטן מהן מתבצע בין הצללים''. קמנ''ר, תא''ל אריאל קארו, חושף את דרגות הקצינים.. צילום: איריס ליינר, דובר צה"ל
מחזור שלישי של התוכנית האקדמית-צבאית המובחרת של חיל המודיעין, "חבצלות", הסתיים, לאחר 3 שנים שכללו לימודים לתואר ראשון, טירונות קרבית, קורס קצינים, קורס צניחה והכשרה מודיעינית. רבע מהמסיימים, שישתבצו כעת בתפקידי מחקר בזרועות השונות, הם נשים

פלורית שויחט

התוכנית המובחרת של אגף המודיעין, "חבצלות", שיגרה בפעם השלישית עשרות קצינים אל מאחורי הפרגוד של קהילת המודיעין בצה"ל. כרבע מהקצינים - נשים. הקצינים צלחו מסלול הכשרה בן שלוש שנים, שכלל טירונות קרבית, לימודים לתואר ראשון באוניברסיטת חיפה, הכשרה מודיעינית עמוקה, קורס קצינים בבה"ד 1 וקורס צניחה. הם ישתלבו עתה כקציני מחקר בתפקידים מרכזיים בחטיבת המחקר באגף המודיעין (אמ"ן) ובגופי מודיעין מרחביים וביחידות האיסוף השונות באמ"ן. הם מיועדים לשירות בן שש שנים, בנוסף לתקופת הכשרתם.

 

טקס הסיום נערך בשבוע שעבר באוניברסיטת חיפה, ומלבד חניכי התוכנית לדורותיהם נכחו בו גם קצין המודיעין הראשי תא"ל אריאל קארו, מפקד בית הספר למודיעין (בסיס ההדרכה של אגף המודיעין) אל"מ תומר, מפקד תוכנית "חבצלות" רס"ן ת' וכמה פרופסורים אקדמאים שליוו את החניכים לאורך כל הכשרתם.

 

אחד אחרי השני, עלו לבמה צוערים עם צ'ונגיות (פיסת בד הכרוכה סביב כותפת הצוערים, בעגה צה"לית) כחולות, שנגזרו והוסרו על-ידי הקמנ"ר ומפקד בית הספר למודיעין. בן רגע הם הפכו לקצינים בדרגת סגן, כשהם מותירים מאחור ערמה של צ'ונגיות קרועות, חוויות ולילות ארוכים של לימודים. הקצינים החדשים הוארו בהבזקי המצלמות של בני משפחותיהם, ובפניהם ניכרה התרגשות רבה, אולי בגלל סיומה של תקופה אינטנסיבית ביותר, ואולי בגלל תחילתה של דרך חדשה.

 

"יש לנו הרבה מה להוכיח"

 

"לכם, בעוד זמן קצר מאוד, יהיה תפקיד מרכזי בשדרת הפיקוד הזוטרה של חיל המודיעין", פנה הקמנ"ר, תא"ל אריאל קארו, למסיימים. "זו זכות גדולה לשרת באחת התקופות המורכבות ביותר של מדינת ישראל. יש לנו מחנה רדיקלי בהובלה איראנית, בשיתוף חיזבאללה, סוריה וגורמים רדיקליים בזירה הפלסטינית. כל אלה חורשי רע. תפקידנו לתת את המודיעין הנדרש לצה"ל ולמערכת הביטחון  במערכה מאוד מורכבת, בין התכוננות ליום פקודה, לבין נדבך רחב מאוד של פעולות, שחלק לא קטן מהן מתבצע בין הצללים".

 

"מה אני לוקח מתוכנית 'חבצלות'? האם אני מצדיק את הכספים שהושקעו בי ובחבריי?", תהה בחיוך בנאומו נציג מחזור ג', סגן אריאל. "אין ספק שיש לנו הרבה מה להוכיח", הודה והוסיף כי "שלוש שנים ביחד יצקו אותנו אחד אל השני, ואני מקווה שמתוך הקשרים האלה ייווצרו קשרים מקצועיים, אשר יובילו לשיפור העבודה בין הגופים השונים בקהילת המודיעין".

התוכנית האקדמית-צבאית "חבצלות" החלה לפעול בשנת 2005. עד לשיבוצם של חניכי מחזור ג' היא הכשירה עשרות קצינים מקצועיים ומוכשרים, שהשתלבו בגופי המחקר השונים בצבא. התוכנית מורכבת ממסלול אקדמי, שבסופו החניכים רוכשים תואר ראשון דו-חוגי בלימודי מזרח תיכון וחוג שני לבחירה; ומסלול צבאי-חברתי, במסגרתו יוצאים החניכים לקצונה, מתנדבים בקהילה, נוטלים חלק באבטחת יישובים ולומדים על אגף המודיעין על כל רבדיו.