התעצמות חיזבאללה: מתחמש, אוסף מודיעין ומקים תשתיות
יום רביעי, כ"ה בתמוז התש"ע, 7 ביולי 2010, 20:59
הכפר אל חיאם אשר בדרום לבנון
מספר אתרים לאגירת אמצעי לחימה, מפקדות ומוקדי בקרה של ארגון חיזבאללה. הכפר אל חיאם, דרום לבנון. צילום: דובר צה"ל
תצלומי אוויר של הכפר אל חיאם אשר בדרום לבנון, חושפים את התארגנות חיזבאללה לקראת עימות עם צה"ל. מן החומר המודיעיני עולה כי לחיזבאללה מאגר של למעלה מ-40,000 רקטות. אל"מ מרלי: חיזבאללה פועל להקמת תשתיות למלחמה

מערכת אתר צה"ל

מתצלומי אוויר של הכפר אל חיאם אשר בדרום לבנון המתפרסמים לראשונה, מתבררת תמונת המצב באשר להיערכות ארגון הטרור חיזבאללה, לקראת עימות עם צה"ל. בכפר אל חיאם אותרו מספר אתרים לאגירת אמצעי לחימה, מפקדות ומוקדי בקרה של ארגון חיזבאללה. יצויין כי המתרחש בכפר אל חיאם הוא בגדר דוגמה למה שמתרחש בכפרים נוספים בדרום לבנון.

מן החומר המודיעיני הקיים בידי צה"ל עולה כי הכפר מהווה אחד ממרכזי חיזבאללה להכנה לעימות נוסף עם צה"ל ובו מתגוררים כיום כ-23 אלף בני אדם. בכפר פועלים כיום כתשעים מאנשי חיזבאללה אשר חלקם משתייכים לכוחות מיוחדים המוכנים להתמודדות עם חיילי צה"ל, לקראת העימות הבא. הפעילים מוכנים לקראת חיילי צה"ל עם מטעני חבלה, מוקשים מסוגים שונים וטילים נגד טנקים. על פי המידע המודיעיני, בכפר אוחסנו מאות רקטות ופצצות מרגמה, לטווחים שונים.

ארבע שנים לאחר סיום מלחמת לבנון השנייה, חיזבאללה התעצם. כיום הוא מחזיק במאגר של למעלה מ-40,000 רקטות. בתנאים הנוכחיים, אם תפרוץ מלחמה, מסוגל חיזבאללה לשגר מדי יום לעבר ישראל בין 500 ל-600 רקטות. מתצלום האוויר של אל חיאם עולה כי במקרים רבים, מחסני התחמושת של הארגון מוחזקים בבנייני מגורים ובקרבת בתי ספר.

חיזבאללה אוסף מידע על המתרחש בישראל

אלוף-משנה רונן מרלי, מפקד החטיבה המערבית בגבול הצפון, הסביר כי חיזבאללה אוסף מידע על פעילות כוחות צה"ל ועל המתרחש בשטח מדינת ישראל. "את זה ניתן לראות כל יום וכל היום - גם אם הם עושים את זה במסווה אזרחי", מסביר אל"מ מרלי. לדבריו, הארגון פועל להקמת תשתיות הקשורות בחפירות ומבנים, כחלק מהתשתית למלחמה.

לדבריו, חיזבאללה עוסק בעבודת מודיעין ענפה, לעתים במסווה של אזרחים לבנונים המתקרבים אל אזור גדר המערכת. אל"מ מרלי העריך כי התלקחות מחודשת בין ישראל לחיזבאללה יכולה להתרחש היום, או בעוד שנה. "אני מוכן לכך שזה יקרה בהפתעה ולא יגידו לי מתי. אנו פועלים בדרכים שונות כדי לסכל כל אירוע ואם יקרה, נדע לטפל בו", אמר. לדבריו, חיזבאללה עוסק בעבודת מודיעין ענפה, לעתים במסווה של אזרחים לבנונים המתקרבים אל אזור גדר המערכת.