כל מה שרציתם לדעת על חלוקת ערכות המגן
יום חמישי, ג' בניסן התש"ע, 18 במרץ 2010, 22:31
ערכות מגן
מבצע חלוקת ערכות המגן שיצא לדרך בשבוע שעבר. צילום ארכיון: ענת ברקאי ושי סקיף, "במחנה"
מתי יחל מבצע חלוקת ערכות המגן? איפה אפשר לאסוף אותן? מי זכאי לקבל ערכה? איזו מתאימה לי? כל התשובות – בכתבה שלפניכם

נדב דויטשר

בעקבות מבצע חלוקת ערכות המגן שיצא לדרך בשבוע שעבר, אתר צה"ל גיבש עבורכם רשימה של שאלות ותשובות בנושא חלוקת ערכות המגן.

מתי תחל החלוקה? 

ב-28 בפברואר 2010 החל פיילוט ראשוני של חלוקה ביישוב אור יהודה. החלוקה תתרחב בחודש הקרוב, עד לחלוקה מלאה בכל חלקי הארץ מיד לאחר חג הפסח.

איך תתבצע החלוקה?

חלוקת ערכות המגן תתבצע על ידי חברת דואר ישראל, שזכתה במכרז שערך פיקוד העורף. דואר ישראל תחלק את ערכות המגן באמצעות תחנות החלוקה הניידות והנייחות של החברה הפזורות ברחבי הארץ, וכן באמצעות שירות "שליח עד הבית" בעלות 25₪ לכל בית אב.

מי זכאי לקבל ערכת מגן?

כל תושב מדינת ישראל בעל תעודת זהות זכאי לקבל ערכת מגן המותאמת לגילו.

התאימו לי ערכה, ואני סבור כי היא איננה מתאימה לי. מה עליי לעשות?

עליך לפנות לוועדה הרפואית של פיקוד העורף באמצעות טופס פנייה מיוחד. על רופא המשפחה למלא את הטופס בהתאם להוראות הרשומות ולצרף מסמכים רפואיים לפי הצורך. את הטפסים יש לשלוח לפיקוד העורף, וועדה רפואית של הפיקוד תדון בבקשה לשינוי הערכה.

אינני אזרח מדינת ישראל, האם לא אקבל ערכה?

בחלוקה בשגרה, ערכות המגן יחולקו רק לאזרחים בעלי תעודת זהות ישראלית. ואולם, בשעת חירום, ובהתאם להחלטת הדרג המדיני, תתקיים חלוקת ערכות מגן לאזרחים זרים השוהים במדינת ישראל.

מתי תיפתח תחנת החלוקה בעיר שלי, ואיך אוכל לאתר אותה?

יש לפנות למוקד ההזמנות של חברת דואר ישראל במספר 171 או לאתר האינטרנט שלהם ולקבל את רשימת הסניפים.

האם אוכל להזמין שליח לכל יישוב?

רק למקומות בהם קיים שירות שליחים. על מנת לקבל פרטים בנושא ניתן לפנות למוקד ההזמנות של דואר ישראל במספר 171 או לאתר האינטרנט של הדואר. על כל פנים, מחברת דואר ישראל נמסר שלמקומות בהם לא קיימים תחנות נייחות יגיעו מעת לעת תחנות ניידות על מנת לבצע את החלוקה.

תוך כמה זמן יגיע השליח בהזמנת שירות "שליח עד הבית"?

הצפי הוא עד שבוע מהזמנת השירות, ובדרך כלל בזמן קצר יותר. ואולם, בעת עומס, ייתכן כי זמני המשלוח יתעכבו. בכל מקרה, ניתן לקבל באופן מיידי וללא תשלום ערכות בעמדות הפזורות ברחבי הארץ.

האם אפשר לקחת ערכת מגן בשביל קרוב משפחה?

כן. ניתן לקבל ערכת מגן עבור אדם אחר עבור אותו בית אב, במידה ומתקיימים התנאים הבאים: הערכה נלקחת עבור קרוב מקרבה ראשונה (הורים, בן/בת זוג, ילדים, אחים ואחיות), אשר מתגורר באותה הכתובת של התושב עבורו הוא פונה. כמו כן, יש להציג את תעודת הזהות של התושב עבורו הוא מבקש לקבל את הערכה, ועבור עצמו.

האם אפשר לקחת ערכה בשביל חבר/שכן?

 לא. ניתן לקבל ערכה רק עבור קרוב משפחה ממדרגה ראשונה, לפי התנאים המפורטים בסעיף הקודם.

קיבלתי ערכה והיא נגנבה / אבדה. מה עליי לעשות?

יש לשלם עבור הערכות החסרות על מנת לקבל ערכות חדשות. לאחר ביצוע התשלום, ניתן להגיע לתחנות בחברת דואר ישראל /להזמין את שירות "שליח עד הבית" ולקבל ערכות חדשות בכפוף לאישור התשלום.

היכן עליי לאחסן את הערכה?             
                                                                             
על פי הנחיות פיקוד העורף, יש לאחסן את הערכות במקום קריר, מוצל ויבש.

האם מותר לפתוח את הערכה?

אסור לפתוח את הערכה, מכיוון שכל פתיחה עלולה לגרום לכניסת לחות לערכה ולפגוע בכשירותה. לכן, יש לפתוח אותה רק בשעת חירום ובהתאם להנחיות פיקוד העורף.

אז איך אדע שכל הפרטים נמצאים בתוך הערכה?

הערכות עוברות ביקורת איכות קפדנית על מנת להבטיח שלא יחסר פריט כלשהו בערכה. על מנת שלא לפגוע ביעילות הערכות, כאמור, אין לפתוח אותן ללא הנחיות פיקוד העורף, כפי שפורט בסעיף הקודם.

מדוע לא מחלקים הפעם מזרקי אנטרופין?

לאחר החלטה על איסוף ערכות המגן, הוחלט גם להוציא את המזרקים מהערכות. בכל מקרה, חל איסור על שימוש במזרק, ואף אסור להשתמש במזרקים ישנים במידה ולא הוחזרו. מזרקי אנטרופין יינתנו לאוכלוסיות ספציפיות על פי הנחיות פיקוד העורף.

טוב, נראה לי שהבנתי, ואני עדיין חייב שאלה! האם המסכה השחורה אכן מצילה חיים?

מסכת המגן השחורה המיוצרת בארץ הינה מהטובות בעולם, אם לא הטובה שבהן. היא מספקת רמת  מיגון גבוהה, בהתאם לערך המיגון המקובל בעולם. לאחר מלחמת המפרץ הראשונה שופרה עוד יותר מסכת המגן השחורה ונוספה לה שכבה אטימה נוספת ששיפרה את רמת המיגון. יש לזכור שערכת המגן מהווה נדבך משלים בהתגוננות הפרט במצב חירום, ולכן, על מנת לאפשר מיגון מיטבי יש לבצע את יתר פעולות ההתגוננות בהתאם להנחיות פיקוד העורף.