תפריט חיילים
יום שני, י"ג בכסלו התש"ע, 30 בנובמבר 2009, 09:04
השתלמות מטבחים בערבה
במשך השבוע שעבר, הגיעו שי וחבריו לקורס הטבחים בבית הספר לבישול ''תדמור''. צילומים: דובר צה"ל
השתלמות מטבחים בערבה
''מספק אותי להיות כאן'', מספר רס''ל שי ישראלי, בעודו מטגן ערימת פלפלים צבעונית. דובר צה"ל
חניכי קורס טבחים בצה"ל הגיע הישר מביה"ס לבישול "תדמור" למשימת תגבור מטבחי בסיסי הערבה. המטרה: ללמוד כיצד מאכילים מאות רבות של חיילים רעבים, תוך הקפדה על שירות ראוי. הלקוחות הבטיחו לחזור

נעמה רק

"מספק אותי להיות כאן", מספר רס"ל שי ישראלי, בעודו מטגן ערימת פלפלים צבעונית. בעוד כחצי שעה ייכנסו המוני החיילים המשרתים במחנה "סיירים" שבערבה אל חדר האוכל, ובמטבח עומלים במלוא המרץ כדי להכין עבורם ארוחה טעימה ומזינה. "אני שמח להגיע לעזור, ולמרות שהעבודה הייתה קשה מאוד השבוע, הרגשתי שאני תורם ומכין אוכל טוב לחיילים כאן, שצריכים את זה יותר מכולם", אומר שי.

שי, שבימות השגרה מבשל עבור חיילי חטמ"ר אפרים, נכנס לנעליים גדולות מאוד- ביום שקט, תמצאו בחדר האוכל של סיירים מאות רבות של סועדים, וביום עמוס יותר- הכמות יכולה להיות אפילו כפולה מזה. "לא רק שמדובר בהרבה חיילים, הם גם אוכלים כמויות גדולות של אוכל", מוסיף מנהל המטבח בסיירים, רס"ב עופר עדרי. "רוב הנגדים בקורס מגיעים מגדודים או יחידות קטנות יחסית, ופתאום מגיעים למטבח מפלצתי בגודלו".

במשך השבוע שעבר, הגיעו שי וחבריו לקורס הטבחים בבית הספר לבישול "תדמור", אל השמש הקופחת של בסיסי הערבה. 20 הנגדים התחלקו בין בסיס סיירים - בית הספר לאיסוף קרבי (ביסל"ק), בית הספר להנדסה קרבית (בהל"ץ) ובסיס שיזפון והשתלבו במטבח המקומי, בסיוע איש מקצוע מנוסה שהתלווה לכל קבוצה. המטרה - לסייע לטבחי הערבה לשפר את המענה לחיילים.
 
ביקורם של הנגדים במטבחים הינו חלק מההשתלמות שבוצעה לאורך השבוע שעבר לטבחי יחידות זרוע היבשה במרחב הערבה, שכללה יומיים של לימוד מעשי לצד חפיפה מעשית צמודה ביומיים שלאחר מכן. קורס נגדי המטבחים הוארך בשבוע, על מנת לאפשר לחניכיו לקחת חלק בהשתלמות, ללמד את הטבחים ולהתנסות בעצמם בעבודה במטבחים הגדולים והמאתגרים של אזור הערבה. "כחלק מעבודת מטה שמוביל אט"ל בהקשר ליחידות הערבה, עלה הצורך המיידי בשיפור מערך התזונה ביחידות אלה", מסביר רמ"ד ארגון לוגיסטי באט"ל, רס"ן אילן חן. "החלטנו לבצע השתלמות מזון לכלל המרחב, שאכן יצרה מציאות חדשה בטיב המענה בתחום זה". רס"ב סימו כהן, רמ"ד תזונה בחיל הלוגיסטיקה, אשר פיקד על ההשתלמות בפועל, מרחיב: "ההשתלמות הקיפה את נושא ניהול המטבח מכיוונים שונים- ההכשרה העיונית כללה שיחות עם בעלי תפקידים מחיל הלוגיסטיקה ומרכזי אט"ל השונים בנושאים שונים, ביניהם אחזקה, מיכון, תברואת מזון, בישול בריא ועוד - הכל במטרה לתת להם כלים לניהול מוצלח יותר של המטבח". 

"אנחנו רוצים להפוך את המטבח הזה לדוגמה ומופת. מפקד בית הספר וכל הגורמים בזרוע היבשה ובחיל הלוגיסטיקה שותפים לתהליך הזה, ועושים ככל שביכולתם כדי לסייע", מספר מנהל המטבח בסיירים, רס"ב עופר עדרי.

ביניים: שניצל מצופה קורן פלקס

רס"ב עדרי הגיע למטבח לפני 9 חודשים בלבד, אחרי 12 שנים במטבח ביחידה אחרת. "מפקד בית הספר ביקש ממני שאגיע כדי לשפר את מצבו של המטבח. הגעתי לפני שהיחידה עברה מצאלים לסיירים, ובצאלים המטבח היה קטן בהרבה. היינו מקבלים אוכל מוכן מהמטבח המרכזי, ועיקר עבודתנו הייתה לחמם, להגיש ולהכין סלטים", הוא מספר. "עם המעבר הפכנו למטבח מרכזי, והיום העשייה כאן היא רבה מאוד. הנגדים והחיילים עובדים מהבוקר עד השעות המאוחרות, ובגלל שמדובר במטבח שפועל פחות מחצי שנה, הוא עדיין לא מסודר ומאורגן די הצורך. אני כבר יכול לראות שיפור משמעותי במזון עם הזמן, ואין לי ספק ששבוע החניכה שלנו עם קורס נגדי המטבחים עזר לנו מאוד". 

מטבח גדול כמו המטבח בסיירים מצריך שליטה מלאה של מנהל המטבח בכוח האדם, דבר עליו הושם דגש במהלך ההשתלמות. רס"ב אלי קנפו מבה"ד 6, שהתלווה לטבחים בסיירים, העביר חניכה צמודה לרס"ב עדרי. החניכה המעשית התבססה ברובה על שיפור השירות לחייל, שכן נוסף על מזון איכותי, השירות הוא שעושה את ההבדל. כפי שמספר אחד הנגדים שהגיע לסייע, גם למסעדה הטובה ביותר לא תרצה לחזור, אם היחס שתקבל לא יהיה מספק. אלוהים נמצא בפרטים הקטנים- שמירה על טמפרטורה מתאימה של המנה, גיוון בתפריט, צורת ההגשה וכדומה.

שעת הארוחה מגיעה, והחיילים נכנסים לחדר האוכל בזה אחר זה. מנת היום: שניצל מצופה בקורנפלקס, מוגשת לצד אורז, מרק ירקות ומגוון של תוספות וסלטים. "כי חשוב לי לדעת איך החיילים מרגישים", אומר רס"ל נמרוד גטה, שעמל על הארוחה משעות הבוקר המוקדמות. "הם בכלל שמים לב לשינוי הזה, יש טעם לעבודה שלנו?" הוא שואל את חבריו. אחד הנגדים מציין שלדעתו לוקח לחיילים זמן לעכל את השינוי, אך שיחה קצרה עם הלקוחות מגלה שההבדלים כבר מתחילים לחלחל לתודעתם: "האמת שכן, השבוע באמת הרגשנו שינוי", מספר טוראי אדיר נפתלי. "האוכל היה טעים יותר, ובעיקר מושקע יותר. הרגשנו שחושבים עלינו ושמים לב למה שאנחנו צריכים, למשל, לדאוג שהאוכל יהיה חם". "יש יותר אוכל, ואוכל טוב יותר", מתנדב להמשיך טוראי אור דויטש. "חדר האוכל נקי יותר, יש יותר תוספות. קודם האוכל לא היה מגיע חם, והיינו מקבלים את אותו האוכל כל הזמן. פתאום יש גיוון, יש אוכל טעים יותר".

ביום חמישי התקיים טקס סיום ההשתלמות ולצידו טקס סיום הקורס של שי, נמרוד וחבריהם. נגדי המטבח בערבה ימשיכו בעבודתם, כשהם זוכרים את כל מה שלמדו ושיפרו לאורך השבוע הקשה והעמוס. גם בוגרי הקורס שבו ליחידותיהם, והביאו איתם זיכרונות של עבודה קשה לצד הסיפוק שבעזרה לטבחים ולחיילים. זיכרון אחד יישאר איתם עוד זמן רב- האפטר באילת ביום שלישי, כך הם מספרים, היה החוויה שעשתה להם את השנה.