קווים לדמותו
יום שישי, ג' באדר התשס"ט, 27 בפברואר 2009, 11:52
יום העיון לזכרו של תא''ל גרשטיין ז''ל
יום העיון לזכרו של תא''ל גרשטיין ז''ל . צילומים: נעמי סיגל, דובר צה"ל
כמדי שנה, גם אתמול (ה'), נערך יום עיון לזכרו של תא"ל ארז גרשטיין ז"ל, מפקד יחידת הקישור ללבנון שנהרג בעת מילוי תפקידו ממטען צד • לאחר יום העיון עלו לקברו מפקדי צה"ל לשעבר, ביניהם רא"ל (מיל') שאול מופז שאמר: ארז היה מהבולטים במלחמה בין צה"ל לחיזבאללה, מהבולטים בדורנו  

רני סנה

כמדי כל שנה, ובמלאת עשור לנפילתו, נערך אתמול (ה') יום עיון ועלייה לקברו של תא"ל ארז גרשטיין ז"ל, מפקד יחידת הקישור ללבנון שנהרג בעת מילוי תפקידו ממטען צד, במרכז עידן אשר בעמק בית שאן. ביום העיון, שעמד בסימן "מנהיגות בלחימה – בצל הארז", השתתפו כל הסגל הבכיר של חטיבת גולני, אשר עליה פיקד ארז, ושל פיקוד הצפון, כולל מפקד הפיקוד, האלוף גדי אייזנקוט. בנוסף, הגיעו ראש המועצה האזורית עמק בית שאן, יורם קרין, חברים קרובים ובני משפחתו. לאחר יום העיון, עלו לקברו של ארז בקיבוץ רשפים, שם נכחו גם הרמטכ"ל לשעבר רא"ל (מיל') שאול מופז, האלוף (מיל') משה קפלינסקי ומפקד זרוע היבשה האלוף אבי מזרחי.

במהלך היום שמעו מפקדי פיקוד הצפון הרצאות מפי מפקד הגיס הצפוני, האלוף ישי בר, ומפקד פיקוד הצפון בשנים 94-98 האלוף (מיל') עמירם לוין, בנושאי מנהיגות וערכים בלחימה. נוסף על כך, הפרופסור אייל זיסר סיפר על התמורות בלבנון בעשר השנים האחרונות. מפקד חטיבת גולני, אל"ם אבי פלד, פתח את היום ואמר כי: "לא סתם הנושא שנבחר הוא מנהיגות בלחימה, כי אם יש מישהו שייצג את הפן ההתנהגותי, אומץ לב וקור רוח זה היה ארז. הוא אחד הבודדים שהיה אגדה בחייו. כל מי שהכיר את ארז יודע שהסיפורים והאגדות נרקמו בעודו בחיים, ואנחנו כקצינים בחטיבה גדלנו על הסיפורים האלה. הוא השפיע על הרבה מאוד קצינים בחטיבה בהתנהלותו, בשיטת הפיקוד, בערכים ובאהבת האדם".

האלוף אייזנקוט אמר כי "הדרך הצבאית של ארז - זה סיפור של דור שלם בלבנון". הוא הוסיף כי ארז בלט מאוד והגיע לכל התפקידים שרצה, "וכשאני מנסה לסמן את התכונות שייחדו אותו, אני מסמן שלוש תכונות: איכות ומיומנות בהתנהלות יומיומית; אומץ לב צבאי וציבורי – להגיד את דעתו גם כשהיא לא נוחה; ויכולת לרתום את פקודיו ומפקדיו וליצור אמון מוחלט בצדקת הדרך". עוד ציין כי "ארז הוא מפקד משכמו ומעלה, וראוי להימנות עם מפקדים מהשורה הראשונה של אנשי מופת בחטיבת גולני. אני מקווה שמפעל יום העיון יימשך שנים ארוכות ויחנך את אלה העומדים לפני הצבא ודור המפקדים הצעירים של חטיבת גולני".

בקיבוץ רשפים, מעל קברו של ארז, דיבר האלוף (מיל') לוין בהתרגשות. "כשהוא בא לשכנע אותי למנות מ"פ שרגלו נקטעה בפעילות מבצעית, אני גאה לומר שהיום הוא סמח"ט גולני, ושאתה תהיה גאה בכך. כך אני זוכר אותך – בדברים קטנים, בנסיעות ותרגילים. רא"ל (מיל') מופז נשא גם הוא דברים ואמר כי "לפני 10 שנים הייתה מלחמה על הביטחון לתושבי הצפון בדרום לבנון בין צה"ל וחיזבאללה שדרשה תעצומות נפש, נחישות וניצחון בכל מפגש עם האויב. ארז היה מהבולטים באותה עת, מהבולטים בדורנו. כשמו כן היה – משל לחוסן, מצוינות, איתנות". לדבריו, "כל אם הייתה בוחרת בארז לפקד על בנה".


מפקד פצ"ן, דובר צה"ל וקרוביו של גרשטיין סביב קברו.

סיפור חייו של ארז

ארז גרשטיין נולד בעפולה, גדל והתחנך בקיבוץ רשפים. הוא התגייס בשנת 1979 לשייטת 13, ואחרי שנה עבר מרצונו לשרת בסיירת גולני. הוא השתחרר מצה"ל כסגן מפקד פלוגה, אך כעבור שנתיים חזר לשירות בקבע ופיקד על פלוגה בגולני. בהמשך מונה להיות מפקד גדוד 51 של גולני, ובשנת 1991 מונה למפקד בית הספר למ"כים של צה"ל. כעבור שנתיים הועלה לדרגת אלוף משנה ומונה למפקד חטיבת הגזרה המזרחית של יחידת הקישור ללבנון, ובשנת 1995 מונה למפקד חטיבת גולני. ב-1998 הועלה לדרגת תת-אלוף ומונה למפקד יחידת הקישור ללבנון.

ב-28 בפברואר 1999 (י"ב באדר ה'תשנ"ט) נהרג תא"ל גרשטיין ממטען צד של חיזבאללה שהופעל לעבר המכונית המשוריינת שבה נסע בקרבת מוצב כאוכבא ברצועת הביטחון, לאחר שחזר מביקור של ניחום אבלים בביתו של איש צד"ל שנהרג, בכפר הלבנוני שבעא. השיירה נסעה לכיוון מפקדת עוצבת לבנון במטולה. בפיצוץ, שגרם להתהפכות המכונית, נהרגו גם נהגו רס"ב עימאד אבו ריש, קשרו סמ"ר עומר אל-קבץ וכתב קול ישראל בצפון אילן רועה, שהתלווה אל גרשטיין למשימת סיקור.