תוכנית חדשה לקידום העדה האתיופית בצה"ל יוצאת לדרך
יום שישי, כ"ד בסיוון התשס"ח, 27 ביוני 2008, 11:31
חיילים אתיופים
''זהו המקום הנכון ביותר שיכול לקחת את הקהילה האדירה הזו קדימה'' סא''ל משה אביב. צילום: דובר צה"ל
התוכנית שגובשה בחיל החינוך בשיתוף עם משרד הקליטה, החינוך וארגון הג'וינט לקידום חיילי וקציני צה"ל יוצאי העדה האתיופית הוצגה אתמול (ה') בכנס באוניברסיטת בר-אילן • המטרה: הכנה מיטבית לגיוס, צמצום אחוזי הכליאה והנשירה מצה"ל, וקידום אישי ומקצועי במהלך השירות • במהלך הכנס מונה הסא"ל הראשון מקרב העדה האתיופית, והפך לקצין הבכיר ביותר יוצא העדה 

שחר חי

בימים אלה עובדים בחיל החינוך והנוער על תוכנית עבודה רב שנתית לחיזוק השתלבותם של החיילים בני העדה האתיופית בצה"ל. התוכנית שנבנתה במהלך השנה האחרונה והוצגה כבר לכל הגורמים הרלוונטיים בצבא, תתבסס על טיפול רצוף בבני הקהילה האתיופית בצה"ל משלב ההכנה לגיוס ועד ליום השחרור. התוכנית תיתן מענה לכל שלב ברצף השירות ותתמקד בנושאים ביניהם: הכנה לגיוס, כשירות ופעילות מפקדים, מניעת כליאה, תנאי שירות, צמצום אחוז הנושרים מהצבא, קידום ומינוף אישי ומקצועי.   

בכנס קצינים בני הקהילה האתיופית שהתקיים אתמול (ה') באוניברסיטת בר אילן הוצגה תוכנית העבודה הרב שנתית המשותפת לצה"ל, משרד הקליטה, ארגון הג'וינט והסוכנות היהודית. בפני עשרות קצינים וקצינות בני הקהילה הוצגו נתונים סטטיסטיים שמהם עולה בין היתר כי רוב הקהילה האתיופית אכן מתגייסת לצה"ל וכי 35% מבני הקהילה משרתים אף בתפקידי לחימה. מנגד, אחד מכל ארבעה מתגייסים לא מסיים את שירותו הצבאי, מה שמעיד על אחוזי נשירה גבוהים. עוד עולה כי שיעור הכלואים מכלל הכלואים בכלא בני העדה האתיופית עומד על 10.7% בקרב הגברים ו 14.3% בקרב הנשים.

מטרות התוכנית שגובשה הן רבות: הרחבת קורס "אמיר", צמצום אחוז הכלואים מקרב חיילי העדה ל-5% בתוך שלוש שנים, הרחבת יציאת בני העדה לקורסי הדרכה והכוונה ביישובים עתירי עולים על מנת ליצור הזדהות ולהעמיק את תוכנית ההכנה לצה"ל, הכשרת מורות חיילות לטיפול בבני העדה האתיופית, לחזק בקרב הקהילה את ההכנה לצה"ל וחיזוק מערך הקצונה והעלאת אחוז היוצאים לקורס הקצינים ל-8% במהלך ארבע השנים הקרובות. במהלך הכנס חולקו הקצינים לקבוצות בהם דנו על תוכנית העבודה שהוצגה בפניהם והעלו נקודות לשימור ושיפור.


במסגרת התוכנית שגובשה יתלוו לכל מלש"ב (מועמד לשירות ביטחון) מדריך נוער, מורה חיילת וגורם אזרחי שיכוונו אותו ויסייעו לו טרם גיוסו ועד יום שחרורו. הם יסייעו לו בהתמודדות עם המסגרת הצבאית, יהוו מענה לשאלותיו, יסייעו לו מבחינה אישית ומקצועית, כך ששילובו בצבא יהפוך קל ומשמעותי יותר. 

"המטרה של התוכנית היא להגיע לכל חייל מהקהילה האתיופית באשר הוא שזקוק לפעילות שלנו", הסביר ראש ענף עלייה בחיל החינוך והנוער, סא"ל משה אביב. "הצבא מהווה לקהילה האתיופית מקום שיש בו הסכמה ורצון עז לשרת בתפקידים קרביים. אנו רוצים להראות לחייל שמתגייס מהעדה את הקצינים שהם אחיהם, אנשים שהם מכירים מהבית כמנהיגים, כמודלים חיוביים שיעזרו ויסייעו". עוד הוסיף סא"ל אביב כי התוכנית החדשה שגובשה חשובה ברמה הצה"לית והלאומית. "כולנו יודעים מה מצב העדה האתיופית במדינת ישראל. רק דרך צה"ל נוכל להגיע להישגים משמעותיים. לדעתי זהו המקום הנכון ביותר שיכול לקחת את הקהילה האדירה הזו קדימה ולהוביל אותה למקומות טובים".

קצין החינוך הראשי, תא"ל אלי שטרמייסטר שנכח בכנס אמר כי "לצה"ל תפקיד מרכזי  בקליטת העלייה ובגיבושה של חברה ישראלית מגוונת אך בעלת תודעה מלכדת אחת". עוד הוסיף כי "השנה במסגרת המשימה הלאומית של קליטת העלייה, שמנו דגש מיוחד על שילובם של בני החברה האתיופית, הגדרנו זאת כנושא מרכזי לפעילות החינוך בצבא  וכחלק מתוכנית ממשלתית מערכתית לקידומם ולהשתלבותם של בני העדה בחברה הישראלית. מחובתנו לסייע לחיילים העולים להתגבר על קשיי הקליטה בצבא ובחברה".
בפנייתו לקצינים והקצינות שנכחו בכנס אמר "אתם שהגעתם לתפקיד פיקודי מהווים דוגמא אישית, מופת לחיקוי, לקליטה מוצלחת של אחרים ובכך אתם לא רק שותפים כי אם נושאים באחריות עצומה של מנהיגות והובלה מול כל בני הקהילה האתיופית בצה"ל".


סא"ל ראשון

עד אתמול היה יששכר מקונן קצין בדרגת רס"ן במילואים, עובד בחברת החשמל, נשוי ואב לשלושה. אתמול, במהלך הכנס העניק לו במפתיע ראש אגף משאבי האנוש, אלוף אלעזר שטרן את דרגות הסא"ל ובכך הפך מקונן ליוצא העדה האתיופית בעל הדרגה הגבוהה ביותר בצה"ל. מקונן הינו איש מילואים בחיל החינוך בענף עלייה והשתלבות ומכהן בהתנדבות כיושב ראש פורום קציני צה"ל יוצאי העדה האתיופית.

"זו הייתה הפתעה גדולה וזה כבוד גדול", סיפר סא"ל מקונן בהתרגשות לאתר צה"ל. "אני חושב שיש לזה המון משמעויות גם בתוך הקהילה וגם בתוך הצבא שמוכיח כי לעבודה קשה ישנן תוצאות ואולי אני זה שמוכיח את זה. כשרואים שישנו קצין שהוא סא"ל – יש לזה המון משמעויות".


מאתמול, סא"ל (מיל') יששכר מקונן


קצת סטטיסטיקה

•בצה"ל משרתים 4000 קצינים וחיילים בני הקהילה האתיופית.

•אחוז המתגייסים מקרב בני העדה האתיופית עומד על 85% בקרב הגברים ו 50% בקרב הנשים (58% מקרב ילידות הארץ).

•כ-35% מקרב בני העדה האתיופית משרתים בתפקידי לחימה, 17% בתפקידי מנהלה    וכ- 20% כנהגים.

•שירות הקצינים בני עדה האתיופית עומד על 5%.

•שיעור הכלואים מסך הכלואים בכלא הצבאי שהם בני העדה האתיופית עומד על 10.7% בקרב הגברים ו 14.3% בקרב הנשים.

•שיעור הנשר לפני תום השירות בקרב בני העדה האתיופית עומד כיום על 23% בקרב הגברים ו- 10% בקרב הנשים.

•שיעור זכאי הת"ש מקרב בני בעדה האתיופית עומד על 65%.