הדחפור החדש של חיל ההנדסה: "עמי"
יום רביעי, י"ט במרחשוון התשע"א, 27 באוקטובר 2010, 21:02
הדחפור החדש "עמי"
הדחפור החדש. צילום: איתי כהן, "במחנה"
גרש
גרש
בפיקוד המרכז יקלטו בחודשים הקרובים את הדחפור ההנדסי החדש "עמי", שמגיע למהירות שיא. הכלי נחשב ליעיל בפריצת מכשולים ובמעבר מטענים, ופועל היטב בשטחים אורבניים

נתנאל רוזמן, עיתון "במחנה"

די–9, מאחוריך: לאחר המתנה ארוכה, בחודשים הקרובים ייכנס לשימוש כלי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) חדש בחיל ההנדסה הקרבית - הדחפור "עמי". הכלי החדש, שמיועד לשני אנשי צוות, יעיל במיוחד למשימות פריצה של מכשולים ומטענים, ומתאים גם לשטחים אורבניים. יתרונותיו הגדולים של הדחפור החדש הם מהירותו, ויכולת השרידות הגבוהה שלו.

בשלב הראשון ייכנסו לשימוש בפיקוד המרכז שלושה דחפורים, בעלות של כמיליון דולר, שישמשו למשימות מגוונות. בהמשך תתבצע רכישה של עשרות כלי "עמי" ממוגנים, שישמשו את לוחמי ההנדסה עד לרמת המחלקה. החבר החדש בסד"כ ההנדסי יצטרף לדחפור הדי–9 ולפומ"ה (פורץ מכשולים הנדסי), שכבר נמצאים בשימוש בחיל.

ה"עמי" מיוצר בבריטניה, והוא נועד במקור עבור צבא ארצות הברית, למילוי משימותיו השונות. כניסתו לצה"ל צפויה לשפר משמעותית את היכולות בשטח. "האויב מתחשל, ושדה הקרב הופך לממוקש יותר", הסביר רמ"ד צמ"ה במפקדת קצין ההנדסה הקרבית הראשי, רס"ן אבי אילוז. "הדחפור 'עמי', 'משאית קטנה', הוא אחת התשובות של חיל ההנדסה בנושא. הזריזות המדהימה של הדחפור בהשוואה לגודלו, תאפשר להצטרף לכוחות ללא בעיה".

במקביל, גדודי ההנדסה בסדיר ובמילואים יצטיידו בחודשים הקרובים בדחפורים נוספים מסוג די–9 אר, הדגם הנפוץ בשירות צה"ל. "הרכישה תאפשר לנו, לראשונה, לצייד את כל מערך ההנדסה בכלים החשובים ללחימה", אמר קצין ההנדסה הראשי, תא"ל משה שלי.