תרגיל בחשבון
יום שלישי, י"ג בניסן התשס"ט, 7 באפריל 2009, 23:15
אימון לוחמה בשטח בנוי במל"א
אימון לוחמה בשטח בנוי במל''א. ''נשווק את פרקי הזמן הפנויים הנותרים לגופים חוץ-צבאיים''. צילום: חגי הירשפלד, "במחנה"
בזרוע היבשה מתכוננים לקיצוצים בתקציב בעקבות המשבר הכלכלי ומחפשים אפיקי התייעלות ומקורות הכנסה חדשים • בין היוזמות: גביית תשלום מגופים המעוניינים להתאמן בשטחי האש ובמטווחי הזרוע, העברת גופי מינהלה ולוגיסטיקה לאחריות חברות אזרחיות ופתיחת מתקן אימונים ייעודי למשלחות זרות המגיעות ארצה • בזרוע אף מתכוונים לנצל את המשבר לרכישת אמצעי לחימה שונים במחירים מוזלים

גילי כהן

עוד בטרם הוכרע גורלו של תקציב הביטחון לשנת 2009, החלו בזרוע היבשה לגבש תהליכי התייעלות מגוונים לאור המשבר הכלכלי הפוקד את מדינות העולם. על מנת להתגבר על הקשיים הצפויים, מתכננים בזרוע היבשה מגוון רחב של פרויקטים שיאפשרו הכנסה נוספת, החל משיווק שירותים צה"ליים לכוחות הביטחון השונים, דרך הרחבת תהליך מיקור החוץ של חלק מהשירותים הניתנים ליחידות, וכלה בהמשך הפעלת ארבעת הצוותים לבחינת ההתייעלות הכלכלית הזרועית.

בסיס להשכיר

במהלך השנה החולפת גובשו במפקדת זרוע היבשה נהלים שהגדירו מפורשות אילו גופים רשאים להתאמן במתקני זרוע היבשה ומהו התשלום שיש לגבות מהם תמורת השימוש. בצורה זו תציע הזרוע לגופים עצמאיים, לרבות שירותי הביטחון השונים, להשתמש תמורת סכום כסף מסוים במטווחים, בשטחי אש ובנכסים שונים שבבעלותה ובאחריותה.

כבר כיום ישנם גופים רבים העושים שימוש חוזר במתקניה של זרוע היבשה, אולם לא נגבה מהם כל תשלום תמורת הזכות להתאמן במקום. כך למשל, מתאמנים גופים כמו משטרת ישראל, שירות הביטחון הכללי ושירות בתי-הסוהר במרכז לאימונים אורבניים (מל"א) במרכז לאימוני יבשה.

"העדיפות הראשונה בסולם תהיה כמובן מתן מענה לצורכי הזרוע", הבהיר ראש מחלקת תקציבים (מת"ב) בזרוע היבשה, אל"ם יאיר דורנפלד. "רק לאחר שכל צורכי הזרוע יקבלו את המענה הראוי מצד מתקני האימון, נשווק את פרקי הזמן הפנויים הנותרים לגופים חוץ-צבאיים".

במקביל, מתכוונים בזרוע היבשה למכור אמצעים וכלים מתיישנים הנמצאים ברשותה - פעולות שיאפשרו מימונם של תהליכי רכש של אמצעים חדשים ומתקדמים יותר.

בזרוע הוחלט גם כי תהליך מיקור החוץ במרכז לאימוני יבשה בצאלים, שהחל לפני מספר שנים, ימשיך ויתרחב. אל מרכז התחקור ובקרת התרגילים (מתב"ת) ומערך האבטחה של המל"א, המופעלים כבר כעת על-ידי גורמים חיצוניים לצה"ל, יצטרפו עתה גם גורמי מינהלה ולוגיסטיקה שיועסקו על-ידי גופים אזרחיים.

כמו כן, נבחנת האפשרות כי חלק  ממערך ההדרכה במקום יופעל על-ידי גורמים מחוץ לצבא. בזרוע היבשה הסבירו כי העברת מטלות הדרכה מסוימות לאחריות חברה אזרחית, שככל הנראה תשכור לשם כך אנשי מילואים, עתידה ליצור מערך מקצועי יותר שיפעל תקופה ארוכה יותר, בניגוד למדריכים כיום המתחלפים בתדירות גבוהה יחסית.

כבר היום, למשל, מנהלות חברות פרטיות את אימוני הפיינטבול במל"א וגם חלק מביום האויב בתרגילים נעשה על-ידי אזרחים.

עבודת המטה העוסקת בהרחבת תהליכי מיקור החוץ בבסיסי הזרוע השונים צפויה להסתיים במהלך החודשים הקרובים. גורם המעורה בנושא העריך כי גופים נוספים באחריות הזרוע יחלו בשנה הקרובה את המעבר לתפעול על-ידי גורמים חיצוניים. כך למשל, צפוי בסיס האימונים של פיקוד הצפון באליקים, השייך לזרוע היבשה, לפתוח עוד השנה בתהליך של מיקור חוץ. "תהליכים אלה יאפשרו לנו להשיג התייעלות תקציבית ואף למקד את אנשי הצבא ביחידות בעיסוקי הליבה - הכשרת הכוחות ואימונם", הוסיף אל"ם דורנפלד.

בתוך כך, נרקמים בימים אלו חוזים ארוכי טווח מול חברות אזרחיות המספקות שירותים שונים לזרוע. במפקדת זרוע היבשה הסבירו כי מטרת המהלך היא לנצל את ההזדמנות שנוצרה בעקבות המשבר הכלכלי בארץ ובעולם לחתימת הסכמים ארוכי טווח בהשקעה תקציבית נמוכה יחסית. למהלך שותפים גורמים נוספים מהמטה הכללי, בהם היועץ הכספי לרמטכ"ל ואגף התכנון.

כך למשל, הגישו בזרוע היבשה הצעה למשרד האוצר לרכישת תחמושת מחברת "סולתם", המייצרת מגוון אמצעי לחימה. במרכז ההצעה ביקשו בזרוע לקבל ממשרד האוצר תקציב עתידי כהלוואה, שישמש את צה"ל לרכישת תחמושת.

דלדברי אל"ם דורנפלד, יוזמה זו טומנת בחובה יתרונות בעבור כל הצדדים: חברת "סולתם" תמשיך ליהנות מהכנסה קבועה שתאפשר את המשך העסקת העובדים וחיזוק הפריפריה, שכן מפעל החברה ממוקם ביקנעם, ואילו צה"ל ירוויח מהמהלך חתימה על חוזה ארוך טווח שיאפשר קבלת הרכש מוקדם מהצפוי.

הכנסת אורחים

לצד הכוונה לגבות תשלום מגופים אזרחיים שיבקשו לקיים את אימוניהם במתקני זרוע היבשה, נבחנת בימים אלה האפשרות להקים בבית-הספר ללוחמה בטרור במתקן אדם מרכז ייעודי לקבוצות של מתאמנים מחו"ל.

אתר האימונים החדש יכלול את כל הסממנים המוכרים של בסיסים צבאיים, דוגמת רחבת מסדרים עם מקום לדגל המדינה המתארחת שיתנופף לצד דגל ישראל. כמו כן, יוקצו לטובת המתקן מדריכים ייעודיים מטעם בית-הספר ללוחמה בטרור, עליהם יפקח קצין שיופקד על משימה זו בלבד. במידה שהמהלך יאושר סופית, עתיד המרכז לקום בשנה הקרובה, ובזרוע היבשה מקווים כי יצליחו לבנות גרף אימונים מלא להמשך השנה.

מדי חודש מגיעות לישראל משלחות של נציגים מצבאות זרים על מנת להתאמן במתקנים השונים של זרוע היבשה בכל רחבי הארץ. בזרוע ציינו כי רבות מהמשלחות מתעקשות להגיע דווקא לשטחי האש של מתקן אדם, המאפשרים לדמות לחימה בשטח בנוי במתארים ייחודיים. עם זאת, עד היום לא הוקם מתקן שישמש באופן ייעודי את הכוחות הזרים.

במסגרת התוכנית המגובשת בימים אלה, יוצעו לנציגי הצבאות הזרים תוכניות אימונים מוסדרות שיותאמו לצורכיהם האישיים, תוך מתן התייחסות לתחומים השונים המשולבים בהכשרות בית-הספר ללוחמה בטרור, דוגמת תחומי הקליעה, הצליפה והלוחמה הזעירה.

הקמת המתקן עשויה, בין היתר, להביא לחיזוק הקשרים האסטרטגיים של צה"ל עם צבאות שונים מסביב לגלובוס. "יש פוטנציאל משמעותי בשיתוף הפעולה עם צבאות זרים, בעיקר מבחינתם", העיד גורם בזרוע היבשה המעורה בנושא. "אנחנו נחשבים בעלי ידע ייחודי בתחומים רבים, בין אם זה לוחמה בטרור, או יכולות פריצה והתמודדות עם תוואי תת-קרקעי".

לדעת רבים, טמון המפתח להצלחת מהלך זה בשיתוף הפעולה מצד הנספחים הצבאיים השוהים בישראל ומשמשים חוט מקשר בין צה"ל לכוחות הזרים ולמדינות העולם. על מנת לחזק את הקשר עם הנספחים, מארגנים בחטיבת קשרי החוץ והתכנון האסטרטגי של אגף המבצעים אחת למספר חודשים סיור בבסיסי צה"ל השונים, במטרה להעמיק את הידע ואת שיתופי הפעולה בין צבאות. סיור כזה התקיים גם במהלך ימי "עופרת יצוקה".