עודכנו ההנחיות לפריקת כלי נשק - ומאז צנח מספר מקרי פליטות הכדור
יום חמישי, כ"ג באדר התשס"ט, 19 במרץ 2009, 17:06
אלפי מילואימניקים הוכשרו במבצע בנוהל הפריקה החדש
אלפי מילואימניקים הוכשרו במבצע בנוהל הפריקה החדש. צילום: ענת ברקאי, ''במחנה''
שיעור פליטות הכדור ירד בכ-67 אחוז מאז כניסת המדיניות החדשה לתוקף בחודש יולי האחרון • לפני השינוי נרשמו מדי חודש יותר משמונה פליטות, ולאחריו נרשמו בחודש רק 2.6 פליטות בממוצע • גם מספר הנפגעים כתוצאה מפליטות כדור הצטמצם במידה משמעותית • כעת רק שליש מהפליטות מתרחשות במהלך פריקת הנשק

גילי כהן

מספר פליטות הכדור בנשק קל ירד בכ-67 אחוז מאז שינוי שיטת הפריקה בנשק, שנכנסה לתוקפה בחודש יולי האחרון - כך עולה מנתונים שנאספו בזרוע היבשה. כמו כן, ירד באופן משמעותי מספר הנפגעים כתוצאה מפליטות כדור: שמונה חיילים נפגעו במחצית הראשונה של שנת 2008, לעומת שני חיילים בלבד בחצייה השני.

לפני השינוי בהוראות הפריקה, שהובילו מפקדת קצין החי"ר והצנחנים הראשי ומחלקת הבטיחות ובקרת האיכות (מבק"א) של זרוע היבשה, עמד ממוצע פליטות הכדור בחודש על יותר משמונה מקרים. לאחר החלת הנוהל החדש ועד אמצע חודש דצמבר, נרשמו רק 2.6 פליטות בממוצע בחודש.

גם הנתונים מתחילת שנת 2009 מצביעים על ירידה נוספת במספר התקריות: רק ארבע פליטות כדור מאם-16 ומרובה התבור נרשמו בחודשים ינואר ופברואר. כמו כן, אם טרם החלת ההנחיות המעודכנות התרחשו מרבית פליטות הכדור בעת פריקת הנשק, כעת ירד מספר הפליטות המתרחשות בנסיבות אלו לשליש ממספרן טרם התחלת הנוהל.

"ניתן לומר שהשיטה החדשה לפריקת נשק הוטמעה והופנמה בלמעלה מ-80 אחוז מהיחידות הסדירות בצבא", העריך סא"ל מייקי הרטמן,  ששימש עד לאחרונה ראש תחום הקליעה בזרוע היבשה וניסח את ההנחיות המעודכנות. "גם הפליטות שהתרחשו בחציון ב' נעשו על-ידי חיילים שהמשיכו לפרוק את נשקם בשיטה הישנה, רובם חיילים ותיקים שכביכול מאומנים יותר בנשק".

במהלך "עופרת יצוקה" הוכשרו אלפי מילואימניקים בנוהל הפריקה החדש, ובכל תרגיל של גדוד מילואים מתודרכים המתאמנים לגבי השיטה המעודכנת. בנוסף, מועבר שיעור על הפריקה החדשה בכל קורסי הפיקוד בצה"ל. "שינוי דבר כל-כך בסיסי כמו פריקת נשק הוא תהליך מסובך מאוד שלוקח זמן", הוסיף סא"ל הרטמן. "אני רק מקווה שתימשך הירידה בשיעור הפליטות והכי חשוב, במספר הנפגעים".