מיקרו–תבור לכל לוחם חי"ר
יום רביעי, א' בכסלו התש"ע, 18 בנובמבר 2009, 17:33
מיקרו תבור
מפקד פיקוד דרום, האלוף יואב גלנט, עם מיקרו-תבור. צילום: איתי כהן, דובר צה"ל
החלטה שאושרה בזרוע היבשה קובעת - החל משנת 2011 יחולק התבור המקוצר, מתוצרת חברת IWI, לכלל לוחמי החי"ר. חטיבות גבעתי וגולני יחליפו את התבור לגרסתו המקוצרת, וחטיבה שלישית תצטייד גם היא בכלי הנשק. בחודש מארס יחל הניסוי בגדודי החי"ר

ניר קוסטי

מיקרו–תבור יהפוך לנשקם האישי של כל לוחמי החי"ר החל משנת 2011. ההחלטה המפתיעה אושרה בשבוע שעבר על–ידי ראש מטה זרוע היבשה, תא"ל יואב הר–אבן, והתקבלה כחלק מהפקת הלקחים מניסוי מבצעי שנערך השנה בכלי הנשק הקומפקטי בגדס"ר גבעתי וביחידה מיוחדת נוספת.

הרכש הראשון של המיקרו–תבור, תוצרת חברת IWI, התבצע במהלך השנה הנוכחית ושימש בנוסף גם מפקדים בכירים. ככל הנראה, ייכנס המיקרו–תבור לחטיבה שלישית, ומסתמן כי התבורים הקיימים כיום בחטיבת גבעתי וגולני יוחלפו גם הם בכלים המקוצרים. "אנחנו מאוד שמחים על ההחלטה הזו ומברכים את צה"ל על הבחירה במיקרו–תבור", ציין מנכ"ל IWI, אורי עמית.

בנוסף, נבחנת האפשרות כי התבור בגרסתו הארוכה יועבר לשימוש יחידות המילואים, אך לא ידוע עדיין מהו תהליך ההסבה שיתקיים. מספר סוגיות עתידות להתבהר בהמשך בנוגע לקליטת המיקרו–תבור, בין היתר העובדה כי בנשק זה אין פתרון מתאים דיו להרכבת מטול. משמעות הדבר, שלוחמים אלו יצטרכו בשלב זה לנוע עם תבור רגיל.
במקביל, בבית–הספר ללוט"ר יקיימו בחודש הקרוב ניסוי במיקרו–תבור ויבדקו את התאמת הנשק לבעלי הפק"לים השונים ביחידות החי"ר.

"התברר לנו שההבדל האפקטיבי בין התבור למיקרו-תבור הוא אפסי", אישר רמ"ד אמל"ח במפקדת קצין החי"ר והצנחנים הראשי (מקחצ"ר), רס"ן ברק איגליצקי.

בחודש מארס הקרוב צפוי להיערך ניסוי אג"מי במיקרו–תבור בגדודי החי"ר, אך עד עתה לא הוחלט אילו חטיבות ישתתפו בניסוי. עם זאת, ההערכה הרווחת היא שחטיבת גבעתי היא שתקלוט לשורותיה את הנשק החדש, לאור הניסיון שנוצר בפיילוט הקודם בגדוד הסיור החטיבתי.

"הצוות שלי לחם ב'עופרת יצוקה' עם המיקרו–תבור והיה מאוד מרוצה ממנו", סיפר סגן יונתן ועקנין מגדס"ר גבעתי, שצוותו היה לראשון מבין לוחמי החי"ר שהצטייד במיקרו-תבור. "בעיני הנשק הרבה יותר טוב, אין שום הבדל מהתבור מבחינת בליסטיקה ומעצורים, אבל הוא פשוט יותר נוח".

 סייעה בהכנת הכתבה: נטע סרוסי