שטרן: טעינו בהעברת השלישות לזרוע היבשה
יום רביעי, ט"ו בסיוון התשס"ח, 18 ביוני 2008, 15:57
03-s.jpg
האלוף שטרן (במרכז) עם התא''לים ברביבאי ואלוש בטקס החילופין. צילום: חגי הירשפלד.
ראש אמ"ש, שיסיים את תפקידו בחודש הבא, הודה כי נעשתה שגיאה בהכפפת חיל השלישות למז"י • "חשבנו, ניסינו, טעינו", אמר האלוף שטרן במהלך טקס העברת החיל בחזרה לאגף משאבי האנוש ומינויו של קשל"ר החדש, תא"ל משה אלוש • בשבועות הקרובים יועלה תא"ל אבי זמיר לדרגת אלוף וייכנס לתפקיד ראש אמ"ש

ניר קוסטי, "במחנה"

"חשבנו, ניסינו, טעינו" - כך אמר בשבוע שעבר ראש אגף משאבי האנוש, האלוף אלעזר שטרן, בהתייחסו למהלך ההכפפה של חיל השלישות לזרוע היבשה, בינואר 2006. ההתבטאות הישירה הושמעה בטקס החלפת קצין השלישות הראשי והשבתו של החיל לאמ"ש, בתום שנתיים וחצי בהן פעל תחת זרוע היבשה.

"צריך להודות שיש במעמד הזה משום הודאה", ציין האלוף שטרן, "על הטעות שלנו ושלי, ועל יכולות חיל השלישות גם לא תחת אמ"ש וגם לא כחיל נפרד, אלא כתוספת לעוד תפקיד. בחיל השלישות יעמדו בפני אתגר של טיפוח מפקדים והשארת הקצינים הטובים בקבע, לצד העלאת המורל המקצועי, כך שלטיפול במשרת הקבע תהיה הכנה רחבה יותר".

במהלך הטקס, התמנה רשמית לתפקידו קצין השלישות הראשי, תא"ל משה אלוש, ששימש בתפקידו האחרון מפקד מיטב. "לאחר 20 שנות שירות בתפקידי שלישות בשטח ובמטה, אני מקבל את הפיקוד והמינוי לקשל"ר העשירי במספר, ומתחייב להיות קשל"ר של כולם", הבטיח אלוש, שהועלה באחרונה לדרגת תא"ל והחליף את קצינת השלישות הראשית בשלוש השנים האחרונות, תא"ל אורנה ברביבאי, ששימשה במקביל ראש חטיבת כוח האדם של זרוע היבשה. תא"ל ברביבאי נכנסה באחרונה לתפקיד ראש מטה אמ"ש.

תא"ל אלוש ציין בדבריו את הבעיה העיקרית שיצרה העברת החיל לסמכות זרוע היבשה, צעד שנעשה כחלק מהרפורמה הארגונית שיזם הרמטכ"ל הקודם, דני חלוץ. גורמים בחש"ל הסבירו השבוע כי בעקבות המהלך, התווה לעצמו כל גוף בצה"ל מדיניות עצמאית בנושאי השלישות, בעוד שעד אז הופקדה מפקדת קצין השלישות הראשי על מתן ההנחיות המקצועיות בתחום. בחיל הביעו שביעות רצון מההכפפה המחודשת לאמ"ש, והביעו תקווה כי החיל ישיב לעצמו בקרוב את מעמדו בכלל צה"ל. 

בעוד פחות מחודש יושלמו השינויים בהנהגת אגף משאבי האנוש, עם כניסתו של אבי זמיר לתפקיד ראש אמ"ש. תא"ל זמיר, שכיהן כראש המטה בשלוש השנים האחרונות, יועלה בשבועות הקרובים לדרגת אלוף. זמיר הוא ראש האגף השלישי שעשה את כל שירותו בתפקידי שלישות וכוח אדם.