מפקד חדש למשטרה הצבאית – תא"ל מאיר אוחנה
יום חמישי, כ"א באלול התשס"ט, 10 בספטמבר 2009, 23:44
טקס החלפת קמצ''ר
''חיל מקצועי שהצדק והיושרה הם נר לרגליו''. מימין: תא''ל מאיר אוחנה, הקמצ''ר הנכנס, האלוף אבי זמיר, מפקד אכ''א ותא''ל רוני בני, הקמצ''ר היוצא . צילום: נעמה רוט, דובר צה"ל
תא"ל רוני בני מסר את הפיקוד על המשטרה הצבאית לאוחנה, שגדל בחיל. ראש אכ"א, האלוף זמיר ציין את הישגיו של המפקד היוצא ושל חייליו והדגיש האתגרים הניצבים בפני הנכנס

דקלה שניידר

הערב (יום ה') בבסיס ההדרכה של חיל המשטרה הצבאית, אל מול אתר ההנצחה של החיל, סיים תת אלוף רוני בני את תפקידו כקצין המשטרה הצבאית הראשי (קמצ"ר). את מקומו תפס תת אלוף מאיר אוחנה, אשר את כל שנות שירותו בצה"ל העביר בחיל המשטרה הצבאית. עם כניסתו לתפקיד החדש, ניצל אוחנה את מעמדו לומר דברי תודה והוקרה לחיל וחייליו, "אין דומה לכם, אני גאה להיות אחד מכם, וגאה על הזכות לפקד עליכם".

לאורך השנים האחרונות, ביצע אוחנה מספר רב של תפקידי מפתח בחיל. בין היתר, פיקד על בית הספר למשטרה צבאית ועל מתקן הכליאה "מגידו", עמד בראשה של מחלקת אגף המבצעים בחיל והיה למפקד המשטרה הצבאית בפיקוד המרכז. בתפקידו האחרון, אותו ביצע בארבע השנים האחרונות, פיקד על מערך המשטרה צבאית החוקרת (מצ"ח).

הטקס נערך במעמד ראש אגף כוח האדם, האלוף אבי זמיר, שסיקר בקצרה ובהערכה רבה את תפקידיו המשמעותיים של החיל: "השוטרים הצבאיים במערך השיטור מובילים את מאמץ האכיפה הצה"לית ועומדים על משמר המשמעת. החוקרים הצבאיים במערך החקירות עומדים על משמר טוהר המידות וקוצרים הישגים משמעותיים. הקצינים והחיילים במערך הכליאה פועלים למען שיפור העוצרים ושילובם בצה"ל בחזרה כשווים. בגדודי המעברים, מהווים המאבחנים הביטחוניים חיץ חשוב על קו התפר ומבצעים משימתם תוך סיכון חייהם". כל אלה", ציין האלוף, "ראויים להערכתנו".

"צה"ל מתמודד בשנים האחרונות עם אתגרים מורכבים ביותר ונדרש להציב מענה הולם לאיומים שונים, בגזרות שונות בו זמנית", המשיך זמיר בדבריו. "מכלול המשימות המוטלות על חיל המשטרה הצבאית, מן המורכבים והרגישים בצה"ל, בפניו עומד אתגר חשוב ביותר – חיזוק חוסנו המוסרי של צה"ל וסיוע בהשגת ייעודו".

אל מפקד המשטרה הצבאית היוצא, פנה האלוף בסיום דבריו במילות תודה והערכה על תקופת שירותו החשוב והמשמעותי כמפקד החיל והדגיש בפני הנוכחים את המשימות העיקריות שעמדו מולו במהלך תקופה זו, "הובלת את כוחות השיטור במלחמת לבנון השנייה, פיקדת על החיל במבצע "שבו בנים", והובלת את המאמץ השיטורי המורכב במהלך מבצע 'עופרת יצוקה'".

לעומת מחליפו הטרי, את מרבית שנותיו הצבאיות עבר בני בחיל השריון שם התקדם בשרשרת הפיקוד עד להיותו מפקד אחת מחטיבת השריון. בתפקידיו האחרונים טרם מינויו למפקד המשטרה הצבאית הראשי, היה לקצין אגף המבצעים של פיקוד דרום ופיקד על בית הספר לשריון. למעשה הערב מציין ת"אל רוני בני לא רק את סיום תפקידו כקמצ"ר, אלא גם את פרידתו מצה"ל, אשר היה לדבריו "בית ומשפחה לשנים רבות".

"אני לוקח עימי זיכרונות אין ספור, פנים ושמות, אירועים ומקומות, חוויות קשות ומשמחות והרבה מאוד סיפוק וגאווה על שזכיתי לשמש כחייל ומפקד בצבא ההגנה לישראל ובארבע שנים האחרונות – כשוטר מספר אחת", סיכם בני את שירותו. "אני משאיר אחרי חיל מקצועי שהצדק והיושרה הם נר לרגליו, נכון לכל משימה שתוטל עליו, ולכל אתגר שיוצב בפניו", המשיך תא"ל בני במילות הפרידה ומוסיף כי בטוח הוא ביכולותיו של אוחנה להמשיך ולהצעיד קדימה את חיל המשטרה הצבאית לעבר אתגרי העתיד.

"זכרו", בחר קצין המשטרה הצבאית היוצא לסכם את דבריו בפניה למפקדי החיל "– חובתכם הייתה ונשארה להחזיר את החיילים הביתה בשלום".