כשנבחרת חיל האוויר פגשה את מכבי ת"א
יום חמישי, י"א באדר ב' התשע"א, 17 במרץ 2011, 12:45
האלוף עידו נחושתן
''מדובר בנבחרת רצינית'', האלוף עידו נחושתן.. צילום: אתר חיל האוויר
גרש
גרש
לרגל גמר אליפות חיל האוויר בכדורסל, הגיעה קבוצת מכבי ת"א להתמודדות מול נבחרת בכירי החיל בהובלת המפקד, האלוף עידו נחושתן. במשחק החשוב באמת - הגמר שהפגיש בין בסיס שדה דב ל"טכני" - לא נרשמה הפתעה

תמרה בן נתן

"אתם מבינים, זו הסיבה ששווה לשרת בחיל האוויר. איפה עוד תקום בבוקר, תציץ מהחלון של המגורים ותראה את שחקני מכבי תל אביב בכדורסל?!" - כפי שניתן להבין, התרגשות גדולה אפפה את חיילי בסיס חיל האוויר "נבטים" בשבוע שעבר. היה זה גמר אליפות חיל האוויר בכדורסל, אירוע שיא עבור החיל שתוכנן כמו שרק בחיל האוויר יודעים: שלטי ראווה, בלונים ודגלים צבעוניים לרוב התנוססו בכל רחבי הבסיס, ואורחי כבוד מהשורה הראשונה פקדו את המגרש – שחקני קבוצת הכדורסל מכבי "אלקטרה" תל אביב.

הקבוצה הוזמנה לבסיס נבטים למשחק ראווה מול נבחרת הבכירים של החילית, כל זאת לא לפני שנערך להם סיור קצר. עבור חלקם, הייתה זו הפעם הראשונה שביקרו בבסיס חיל אוויר או בכלל בבסיס צה"לי. "רואים הרבה וטלוויזיה ושומעים הרבה, אבל פה זה הדבר האמיתי", אמר שחקן מכבי ת"א ריצ'ארד הנדריקס. "זה מקום מדהים, נפלא לבקר פה בפעם הראשונה. אני נורא מקווה שישאירו לנו עוד קצת זמן לטייל כאן לפני המשחק".
 
שחקני מכבי תל אביב קיבלו סרבלי טיסה וקסדות, הורשו להיכנס לתא הטייס של מטוס "נץ" ואף הספיקו לחזות בהקפצת חירום מבוימת שנערכה עבורם. "זה תענוג להיות כאן", אמר בחיוך דרק שארפ, קפטן הקבוצה. "זה מטורף שהזמינו אותנו לכאן ושנותנים לנו לראות את כל זה, אני מרגיש כמו באיזה סרט". בין משפט למשפט, נמשך שארפ לכיוונים שונים, מתבקש לחתום, לחבק ולהצטלם ועושה הכול בחיוך רחב ובשמחה. "שמענו שהנבחרת של חיל האוויר חזקה", הוא צוחק,  "זה לא יהיה קל לנצח אותם, אבל גם אנחנו עשינו את שעורי הבית שלנו".

"נראה לי שמאמני נבחרת חיל האוויר יותר מיומנים ממני בקבלת החלטות", ציין מאמן מכבי תל אביב, דיוויד בלאט. "לנו אולי יש יתרון של כמה סנטימטרים במשחק הזה, אבל אין ספק שזו שאלה של כוח רצון. יש בחורים כשרונים בשני הצדדים ואני בטוח שיהיה משחק מעניין". רגע לפני שהם יוצאים לכיוון אולם הכדורסל, הסתכל בלאט מסביב, הביט במטוסים החונים, במסלולי ההמראה המקיפים אותו והודה: "מה שבטוח, יש להם מגרש ביתי הרבה יותר מרשים משלנו".

בכירים או לא בכירים?

אל המגרש עלתה נבחרת הבכירים של חיל האוויר והחלה בחימום קל. בראש הנבחרת עמד מפקד חיל האוויר, אלוף עידו נחושתן, שהפגין יכולות מרשימות עוד בשלבי החימום. בין חברי נבחרת חיל האוויר התרוצצו להם על המגרש תת-אלוף עדן, מפקד בסיס נבטים, אלוף-משנה ליהוא, מפקד בסיס שדה-דב, אלוף-משנה גילי, ראש מנהלת גלקסיה ורבים אחרים. "זה צריך להיות מאוד מעניין לשחק נגד חבורה כזו של אנשים", הצהיר טל בורשטיין, שחקן בנבחרת מכבי תל אביב. "נראה לי שיהיו לנו הרבה הפתעות".

וכפי שצפה זאת בורשטיין, כך היה. את הסל הראשון במשחק קלעה נבחרת חיל האוויר, שהתחילה ברגל ימין. ככול שהתקדם המשחק, שברובו התמידה נבחרת חיל האוויר לצמצם כל פער שיצרה מכבי תל אביב, כך גברה פליאתם של שחקני הכדורסל המקצוענים. "ראית את זה?", נשמע שארפ צועק לאחד מחברי הקבוצה שלו, לאחר שהאלוף נחושתן קלע סל מחוץ לקשת וזיכה את קבוצתו ב-3 נקודות. "משוגעים החבר'ה האלה", צחק שחקן אחר.

המחצית הראשונה הסתיימה. 30 נקודות למכבי "אלקטרה" תל אביב, 21 לנבחרת הבכירים. "מדובר בנבחרת רצינית", הבהיר מפקד חיל האוויר, האלוף נחושתן. "יש לנו מזל יחסית, כי החברה האלה לא עושים לנו חיים קלים ובכל זאת אנחנו מצליחים לא לתת להם להוביל בהרבה". את דבריו של האלוף נחושתן חיזק תא"ל עדן: "עבודת צוות ומורל זה שם המשחק. אנחנו מאוד נהנים ולא מתכוונים לוותר בקלות".

המשחק המותח הסתיים, כצפוי, בנצחונה של מכבי תל אביב (46:35). עם זאת, הודו חברי הקבוצה שהמשחק היה מאתגר משציפו. "אמנם ניצחנו אבל זה לא היה קל בכלל", הודה צ'אק אידסון ממכבי. "זה היה משחק מהנה במיוחד". עם סיום המשחק, מפקד חיל האוויר דאג להבהיר מהי חשיבות המשחק מבחינתו. "רוח הספורט היא כל מה שחשוב כאן", אמר. "רוח הקרב והלחימה, אלה הם הדברים שמניעים אותנו בכל משימה ולכן התחרות הזו היא ביטוי כל כך חשוב לעשייה שלנו. יש המון דברים שהספורט משלב בתוכו שהם למעשה ערכים שמובילים אותנו קדימה גם בקרב, לכן אני שמח תמיד לגבות אירועי ספורט כאלו".

ובמקום הראשון: שדה דב או הטכני?

עם סיום משחק הראווה והתפזרות שחקני מכבי תל אביב ונבחרת הבכירים, התפנה המגרש לדבר האמיתי – גמר אליפות חיל האוויר בכדורסל. השנה הגיעו לגמר נבחרת בסיס "שדה דב" ונבחרת בסיס "הטכני". במשך דקות ארוכות ומותחות נלחמו הקבוצות על תואר הזוכה באליפות הכדורסל, אך לבסוף הייתה זו נבחרת שדה דב שהכריעה את המשחק בדקה האחרונה עם סל של שתי נקודות (91:89).

"חבל שמכבי תל אביב לא נשארו כאן כדי לראות את המשחק המותח הזה. זה היה אחד מהמשחקים היפים בליגה", פתח את דבריו מפקד חיל האוויר, בטקס חלוקת הגביעים. "למרות ניצחון שדה דב, אני שולח הרבה הערכה לבסיס הטכני שנתן פייט רציני עד הרגע האחרון. כל הכבוד לכולכם, היה נהדר לצפות ביכולות שלכם".
 
את גביע "מלך הסלים", עם סך הכול 198 נקודות מתחילת האליפות, קטף לירן מבסיס "הטכני". עם סיום חלוקת הגביעים בתחומים השונים, התפנה מפקד בסיס שדה דב לדבר על התחושות שלאחר המשחק. "לא פקפקתי לרגע", הודה בחוכמה של בדיעבד אולי. "אני מאוד גאה בנבחרת שלנו ואנחנו משקיעים בה הרבה. מאחל להם שימשיכו ככה גם בשנה הבאה ושיצליחו גם כשחקנים וגם כחיילים".

"זו הפעם השלישית ברצף שאנחנו מנצחים", אמר בן, שזכה גם בגביע השחקן המצטיין. "במשחק אחר שהיה לנו נגד הטכני ניצחנו אותם די בקלות, לכן לא ציפינו לזה כשידענו שנשחק נגדם שוב, אבל התעשתנו על עצמנו בסוף. היה לי מאוד חשוב לקחת את המשחק הזה, ואני מאוד מאושר שנבחרתי לשחקן המצטיין. זו הרגשה נפלאה".